Vajlik Noémi – Nomini Crochet
Kézműves horgoló
Nomini műhelyéből jelentkezünk be az e heti szombati olvasnivalóra. Horgolmányait otthon készíti, nem is akármilyen fonalakból! Némelyiket ő maga festi, a legkülönbözőbb színárnyalatokra. Érdemes meglesni, mennyi munka van egy-egy cuki, aranyos amigurumi, vagyis horgolt figura mögött.
Hogyan készülnek a horgolt figurák?
1. Hozzávalók: A munka általában kényelmesen bekuckózva zajlik, pokrócba csavarva, tejes kávét szürcsölve. Ami a pontos és alapos előkészületeket illeti: kis műhelyemben általában minden szükséges eszköz egy helyen van, így túl sokat nem kell keresgélnem. Alap eszközeim: fonal, horgolótű, tömőanyag, varrótű, gombok, filc, biztonsági szemek, fogó és egyéb apróságok.
2. Kiválasztom, melyik fonallal dolgozom majd: ha gyerkőcnek készül játék, szinte mindig 100% pamuttal dolgozom, Ez elég strapabíró, hogy nyúzga, hurcibálva, olykor mosva legyen. Táskák, kulcstartók készítéséhez legmegfelelőbbek az akril fonalak, ezek rendkívül időtállóak. Különleges projektekhez van, hogy festem a fonalat. Ez batikfestékkel készül, egy éjszakát állni hagyom, majd kimosom, hogy később már ne eressze a színét.
3. Előkerítem a mintát: némely alkotás előre elkészített minta alapján készül, máskor csak pakolom egymásra a csomókat és várom a végeredményt. Sok vásárolt mintám, könyvem van, de egyre inkább szaporodnak a saját készítésű leírások. Megéri jegyzetelni, főleg ha egy extra cuki horgolmány készül, ami ha kikerül a falamra, rögtön felkérés érkezik az utódjára, és bizony minta hiányában az ismétlés esélye egyenlő a nullával…
4. Figyelek, hogy el ne szúrjam a számolást. Ilyenkor van az, hogy a ,,Kérsz kávét?” kérdésre olyas válasz érkezik, mint ,,15, 16, 17…” Ha egy pálca kimarad, vagy épp beékelődött, képes vagyok sutba dobni több órányi munkát, szóval valóban érdemes odafigyelnem!
5. Utolsó símítások: Szinte minden horgolónál mumus az elkészített alkatrészek összeállítása, -horgolása, -varrása. Ezen probléma kiküszöbölésére hívták életre a one-peace-doll stílusú horgolmányokat, aminek fő célja megszabadítani minket a bosszúságoktól. Mielőtt összedolgoznánk az alkatrészeket, ki kell tömni spéci tömőanyaggal. Van aki ikeás párnát szabdal szét, és magam az antiallergén tömőanyag híve vagyok. Ennek nagyon jó a tartása, többszöri mosás után sem esik össze.
6. Ha minden kész, már csak a fotózás és a csomagolás van hátra. Nagyon szeretem a kültérben, természetes fényben készült képeket, de sajnos pont a mostani téli időszak nem kedvez nekem. Ilyenkor marad a fehér doboz, ami az én lelkemnek túl steril, így muszáj belecsempésznem némi lazaságot, természetközeliséget. Ha megrendelésre készült a horgolmány, küldök pár fotót a majdani tulajdonosnak, hadd csodálja a cukiságot, majd csomagolom, dobozolom.
Ha időm engedi, személyes kísérőlevelet is írok használati útmutatóval, tisztítási előírásokkal. Ha csak úgy öncélúan hoztam létre a horgolmányt, fotózás után még a polcon várakozik türelmesen. Általában én fotózom a horgolmányokat, de modell hiányában van, hogy osztódnom kéne… Ilyen esetben szívem szerelmét hívom segítségül.
Ha tetszett a Nomini műhelyében tett látogatás, és szívesen olvasnátok még hasonlókat, kövessétek a blogot, mert minden hónapban újabb alkotókat mutatok be nektek.
Legyen szép napod!
E | CZ